بررسی تاریخ عکاسی ایران

بررسی تاریخ عکاسی ایران -
Bottom

رونمایی عکس های تاریخی کامپساکس در شرکت کووی

news.jpg


در سال ۱۳۹۴ پس از مذاکراتی که میان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ و شرکت دانمارکی کووی( Cowi ) انجام شد ، قراردادی برای  تهیه نسخه ی دیجیتال از عکس ها و اسناد مربوط به ایران تهیه شده توسط مهندسین شرکت دانمارکی کامپساکس (Kampsax) طی سال های ۱۳۱۲ تا ۱۳۵۷  شمسی بسته شد. این عکس ها  از  فعالیت های عمرانی این شرکت و زندگی مردم شهرها و روستاهای مسیر راه آهن شمال – جنوب ، ساخت جاده   ،اسکله و بندر وبناهای مختلف گرفته شده است .    لازم به ذکر است که شرکت کامپساکس در سال ۱۳۸۰  در شرکت کووی ادغام شد و مجموعه اسناد و عکس های شرکت کامپساکس  به آن سپرده شد .

این پروژه در شهریور  ۱۳۹۴ به مدت یک ماه   در محل شرکت کووی انجام شد   که ماحصل آن بیش از ۶۵۰۰ عکس و حدود دو هزار سند بود . همچنین نسخه ای از دو فیلم تهیه شده از فعالیت های این شرکت در دوران ساخت راه آهن سراسری (۱۳۱۲ تا۱۳۱۷) افتتاحیه و فعالیت های سال های بعد این شرکت نیست تهیه شد.  مجری این طرح نسرین ترابی بود

موضوع  این عکس ها   طبیعت  ،آثار باستانی .    تکنولوژی بومی (خیش/آسیاب/ پل چوبی/ یخچال، ساختمان سازی با مصالح بومی،حمل و نقل بومی)  ، خانه های شمالی با سقف های گیاهی، خانه های خشتی، یخچال های سنتی در ناحیه ی جنوب شرقی و مرکزی، پل های چوبی با استفاده از قطعات چوب خام و طناب های ساده بر فراز رودخانه های بومی، استفاده از گاو آهن برای خیش مزارع و الاغ  و گاری  ،  تونل ها،      و پل های مدرن   ،سیلو ها، ساختمان ایستگاه های راه آهن سراسری، ساختمان های بانک ملی و ... با نقشه های مدرن و ساده،حجیم،   بنادر و اسکله  ها ،  بخشی از مجموعه،عکس های خانوادگی مهندسین کامپساکس، عکس های یادگاری  دسته جمعی و پرتره های افراد خانواده  کنار هم، در ورزش   (شنا. تنیس. کوهنوردی) و پیک نیک   از سال های اقامت  آنها در ایران است.

در ۱۱ اسفند سال۱۳۹۴ در محل ساختمان مجامع بین الملل   از عکس ها با حضور سفیر دانمارک آقای دنی عنان ،آقای توماس مایر معاون مدیر عامل شرکت کووی، آقای صالحی امیری رئیس کتابخانه و مرکز اسناد ملی ایران ،آقای محیط طباطبایی از پژوهشگاه میراث فرهنگی آقای بیات سفیر قبلی ایران در دانمارک و جمع کثیری از پژوهشگران و دوستداران عکس های تاریخی و تاریخ ایران رونمایی شد .