بررسی تاریخ عکاسی ایران

بررسی تاریخ عکاسی ایران -
Bottom

روز عکس تاریخی ایران

photo.jpg


روز عکس تاریخی ایران

آرشیوهای عکس موجود در ایران ؛با علل پیدایی متفاوت ؛ گنجینه هایی ،گاه آشکار و گاه پنهانند ،که در شرایط مختلفی نگهداری می شوند . بعضی از عکسها به آهستگی به زوال  می روند ،بعضی تند تر ، اما هنوز بر جایند . برای رسیدن به جغرافیای تصویری  مشخص، از تاریخ حدود ۱۷۰ سال اخیر کشور، شناسایی موضوع تصاویر  ،استفاده از فرهنگ واژگان مشترک ،   برقراری رابطه ی هدفمند بینا آرشیوی ،ضروری است . همچنین محافظت از تصاویر، به عنوان اشیاء تاریخی و ارائه ی مناسب آن ،به نسل های آینده نیز از وظایف ماست . اگر بخواهیم از آنها برای نسل آینده  مواظبت کنیم ،باید کارهایی بکنیم که محصولات عکسی، برای وارثانش قابل نگهداری باشد.

شکل گیری روز"  عکس تاریخی "، بنا بر این ضرورت ها، پس از نشست های تخصصی کارشناسان عکس های تاریخی ،مدیران آرشیو ها و دست اندرکاران مراکز اسنادی، در سال ۱۳۸۶ در پژوهشکده مرکز اسناد  و کتابخانه ملی ایران ،صورت گرفت .علت  این انتخاب ،   مصادف بودن آن با روز ی است که اولین عکس در ایران گرفته شد.

 

- چگونگی شکل گیری روز عکس تاریخی

در سال ۱۳۸۴ ،پس از اتمام طرحی در ارتباط با آرشیو های در خطر   ایران ، فکر بررسی اوضاع آرشیو های عکس ،ذهنم را به خود مشغول داشت  .  پس از حدود دو سال بررسی  و آشنایی با مسایل و مشکلات آرشیوها ،بنا شد   برای دست یابی به نظام ملی ساماندهی آرشیو های عکس ،که در حل مشکلات ساماندهی ،حفظ و نگهداری میراث تصویری کشور ،بسیار موثر است ،چاره ای اندیشیده شود .  با موافقت رییس وقت پژوهشکده ی مرکز اسناد ملی ایران ،(آقای دکتر محسن جعفری مذهب)  قرار   نشست هایی با متخصصین تاریخ عکاسی ایران ،  گذاشته شد.

 با این نگرش  که عکس های تاریخی  موجود در کشور  به عنوان  میراث ملی:  اثر تاریخی (شیء ) و حامل اطلاعات تاریخی(سند)  دارای اهمیت بسیار هستند  و حفاظت آن ها از عوامل تخریب کننده و ارائه ی اطلاعات ضبط شده در آن  و ارائه  به خواستاران که به طور عمده پژوهشگران رشته های مختلف  و نسل های آینده ،ضروری است .و   رعایت استاندارد های   حفاظت بدنه  فیزیکی آرشیو های عکس  ، ساماندهی و طبقه بندی  آنها ، شرح نویسی ، عنوان نویسی و تهیه نسخ پشتیبان ، با دو هدف حفظ اطلاعات در متریال جدید برای انتقال به آینده و افزایش طول عمر این اطلاعات به بهترین شیوه و عالی ترین کیفیت ممکن و همچنین انتشار آن برای نسل فعلی به صورتی که اصل تصاویر کمتر  در دسترس قرار گیرند  ، نشستهایی در پژوهشکده ی مرکز  اسناد و کتابخانه ملی با حضور افراد زیر برگزار شد: خانم دکتر ثقه الاسلام  مدیر کاخ گلستان - دکتر سمسار – دکتر شهریار عدل – دکتر ستاری- رضا فراستی–  مهندس فرزام -حسین چنعانی – محمد رضا طهماسب پور –سید جواد هستی – داوود صادق سا – فاطمه سرائیان – آرمان استپانیان – بهمن بیانی – رزیتا میری – نسرین ترابی و  نمایندگانی از سازمان اسناد کتابخانه ملی و کتابخانه ملک وکتابخانه و مرکز اسناد آستانقدس رضوی وآرشیو داران خصوصی   صورت گرفت و  موضوعات مورد بحث در این نشست ها :تعیین روز ملی عکس تاریخی ،بررسی بضاعت علمی موجود در کشور در زمینه ِ آرشیو های عکس و برآورد میزان نیاز به آموزش از خارج از کشور ،تالیف کتاب، ارائه مقاله و غیره ، ایجاد   کمیته تخصصی برای تاسیس  پایگاه اطلاع رسانی و کمک به آرشیو های در حال ساماندهی بود  .

جلسه ها به اشکال مختلف برگزار شد  و نتیجه ی آن اعلام روز ۲۵ آذر، به عنوان "روز عکس تاریخی ایران" شد.

به دلیل کم بود زمان  و بودجه، قرار شد پیش همایش آن را در سال ۱۳۸۶ اجرا کنیم تا مقدمه ای برای ادامه کار باشد .

   در تاریخ ۲۴ بهمن سال ۱۳۸۶ پیش همایشی   با عنوان « صد و شصت و پنجمین سال حضور عکاسی در ایران » در کتابخانه ی ملی و با حضور اساتید تاریخ عکاسی ، دست اندرکاران و علاقه مندان به عکس های تاریخی انجام گرفت.  همزمان با این مراسم ، نمایشگاهی از دوربین های قدیمی و قدیمی ترین آلبوم های کاخ گلستان ، در آلبوم خانه ی کاخ گلستان ،  و نمایشگاه عکسی در عکس خانه شهر تهران  برپا شد.

 دبیر علمی همایش نسرین ترابی و دبیر اجرایی آقای دکتر محسن جعفری مذهب رییس پژوهشکده مرکز اسناد ملی بودند .

  دکتر محمد ستاری    پیرامون نقش "موسیو کارله ییان ، نادار و مونتابونه بر کادر بندی و کمپوزیسیون های آقا رضا اولین عکاسباشی  در بار ایران در دوره ناصرالدین شاه" سخنرانی همراه با نمایش عکس هایی در این زمینه کرد

  آقای رضا فراستی از موسسه تاریخ معاصر  "در ارتباط با نحوه ساماندهی در آرشیو عکس آن موسسه و لزوم گرد هم آیی آرشیو های مختلف برای طرح و ایجاد نظام ملی اطلاع رسانی " به همراه نمایش عکس ها و فیلم مربوط به تاریخ ساماندهی در آرشیو موسسه تاریخ معاصر ، دکتر شهریار عدل    در ارتباط با" یک متن در دو کتاب در ارتباط با جنگ هرات و عکس ها ی آن " سخنرانی کردند .

عبدا.. انوار در ارتباط با خاطراتش از چند عکاس قدیمی سخنانی ایراد نمود .  فیلم   "خاطرات روی شیشه "مهرداد زاهدیان در انتهای برنامه پخش شد . نمایشگاه پوستر های مربوط به نمایشگاهها ی تاریخ عکاسی برگزار شده در   موزه عکسخانه شهر ، به کمک خانم مژگان  طریقی رییس موزه عکسخانه شهر ، کپی از چند نسخه خطی در ارتباط با عکس ،  توسط محمد رضا طهماسب پور  به نمایش گذاشته شد . بیست و یک عنوان کتاب از لیست کتب منتشره در تاریخ عکاسی ایران که توسط آقای چنعانی ارائه شده بود ؛از مخازن کتابخانه ملی استخراج و به نمایش گذاشته شد . همچنین از بخش مطبوعات چند مجله ی خارجی و داخلی مربوط به عکاسی به نمایش در آمد . ویترینی که در آن نمونه های چاپ های قدیمی عکس به شیوه های آلبومن  و کلودیون ..  و توسط خانم غلامی تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد . نشر نظر، تعدادی از تقویم ها و سر رسید های خود را که در آن از عکس های  قدیمی استفاده شده بود ، را به طور امانت برای فروش به بازدیدکنندگان ارسال کرده بود ،که به همراه چند نسخه از کتاب های پژوهش   در موضوع عکس تاریخی و تاریخ عکاسی تازه چاپ شده  ، در غرفه ای عرضه شد.

 تمامی مراحل پژوهشی – مقالات – سخنرانی ها – مواد ارائه شده برای نمایشگاهها به همت محققین انجام شد  .... اما کار ادامه نیافت.

۱- حدود آذر ماه  سال ۱۳۸۷ ،پس از تماسی  که از سوی سایت اینترنتی" عکاسی دات کام  "با من  گرفته شد  مصاحبه ی کوتاهی در رابطه با علل عدم برگزاری روز "عکس تاریخی "در تاریخ اعلام شده ،انجام گرفت که متن آن در آرشیو این سایت  موجود است . همچنین گزارشی هم از سوی سایت از تماس های گرفته شده با مسئولین مرکز اسناد و پژوهشکده تهیه شده بود که در همان جا درج شده است .

۲- نمایشگاه" عکس های دهه بیست نا سی حرم عبدالعظیم "در سال ۱۳۸۷ و" ۱۴ عکاس دوره قاجار "در سال ۱۳۸۸ در موزه عکسخانه شهر با همت خانم مژگان طریقی رییس  این موزه برگزار شد.

۳-  در سال۱۳۸۹ طی نشستی با  خانم   طریقی رییس  موزه عکسخانه ی شهر،  و از آن جا که  ۲۵ آذر ۱۳۸۹ مصادف با عاشورا بود . قرار شد من عکس های مربوط به تاریخ عکاسی مشهد را به نمایش بگذارم و پوستر نمایشگاه با نام " در آیگاه خورشید " را با عکس عاشورا در حرم امام رضا ،در سال ۱۳۱۱ ه. ق عبدالله قاجار   انتخاب کردیم .در همان روزهای برگزاری نمایشگاه ،آقای دکتر ستاری و آقای حسین چنعانی سخنرانی هایی در موزه عکسخانه شهر برگزار کردند.    

۴-در سال ۱۳۹۰نمایشگاه عکس های آنتوان سوریوگین از مجموعه شخصی شهرام و اشکان امینیان در موزه عکس خانه بر پا شد.

۵-در سال ۱۳۹۱ منتخب عکس های محمد گل جامجو  در موزه عکسخانه برگزار شد.

۶-در سال ۱۳۹۲ با هماهنگی های به عمل آمده با سازمان میراث فرهنگی، مرکز اسناد وزارت خارجه، عکسخانه شهر تهران، موسسه تاریخ معاصر ،انجمن مجموعه داران ،پژوهشکده ی مرکز اسناد ملی ایران و آستانقدس رضوی ،

  

از ۲۳ تا ۲۷ آذر ۱۳۹۲ هفته ی عکس تاریخی برگزار  شد .برنامه های این هفته

 

  • شنبه ۲۳ آذر

شروع نمایشگاه طب سنتی در تصویر و سند

شروع نمایشگاه عکس های تاریخی

مشهد- ساختمان مرکزی کتابخانه آستانقدس رضوی

سایت موسسه تاریخ معاصر

 

  • دوشنبه۲۵ آذر۱۵-۱۹

افتتاحیه نمایشگاه هشتادمین سالگرد مرگ آنتوان سوریوگین مهرداد اسکویی

تهران – موزه عکسخانه شهر

 

  • سه شنبه ۲۶ آذر ساعت۱۴ -۱۸

مراسم گرامیداشت هفته عکس تاریخی (سخنرانی و نشست تخصصی، تقدیر از پیشکسوتان تاریخ عکاسی و رو نمایی از کتاب تهران قدیم دکتر سمسارزاده –نمایشگاه عکس های نظامیان و مردم از مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه-نمایشگاه اصل تصاویر دوران قاجار توسط کمیته تخصصی عکس های تاریخی انجمن مجموعه داران –نمایشگاه کتاب توسط ناشرین و وزارت خارجه –نمایش کتاب های منتشر شده تاریخ عکاسی

تهران- سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی

  • چهارشنبه ۲۷ آذر ساعت۱۰-۱۲

نشست تخصصی مسایل آرشیو های عکس تاریخی –به مدیریت آقای رضا فراستی از موسسه تاریخ معاصر و میزبانی پژوهشکده مرکز اسناد ملی و سخنرانی کامران نجف زاده –دکتر داوود صادق سا-و سید جواد هستی - نمایشگاه عکس های تاریخی اصل توسط کمیته تخصصی انجمن مجموعه داران

تهران – ساختمان گنجینه مرکز اسناد ملی

 

  • پنج شنبه ۱۹دی ساعت۱۵ تا ۱۹

افتتاحیه و نشست نمایشگاه عکس های دهه ی چهل  با نام ۶۰ سال سرعت " از کامران عدل ۱۹ دی تا ۱۹ بهمن  

 

     معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه از مراکزی بود که از همان ابتدا همکاری بسیار خوبی با برگزاری این هفته داشتند. آقا ی دامن پاک جامی ضمن همکاری های صمیمانه، در شروع مراسم روز ۲۶ آذر سالن اجتماعات میراث فرهنگی ضمن ارج نهادن به برگزاری چنین مراسمی ، در رابطه با مرکز اسناد و دیپلماسی وزارت خارجه اطلاعات خوبی با حاضرین در میان گذاشتند .  با همکاری آقایان دامن پاک ،  راستینه ،   خاکپور و  سیرفی، نمایشگاه عکس جالبی در بیرون ساختمان معاونت روابط عمومی میراث فرهنگی برقرار شد که مدعوین از آن استقبال بسیار خوبی کردند . این نمایشگاه شامل ۲۴ قطعه عکس منحصر بفرد از:   نظامیان و مردمان در دوره قاجار از آرشیو مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه بودکه توسط مسئولین این مرکز انتخاب و پس از اسکن چاپ شده است . موضوع ۷ عکس نظامیان دوره قاجار است و باقی مردم عادی هستند در صحنه های مختلف زندگی  و در تاریخ ۲۶ آذر به نمایش درآمد .کتاب های منتشر شده آن مرکز نیز در راهروی ورودی سالن اجتماعات میراث فرهنگی ، به نمایش گذاشته شد.

همچنین نمایشگاه کتاب های تاریخ عکاسی توسط چند ناشر در سالن مرکزی سازمان میراث فرهنگی در تاریخ ۲۶ آذر هم زمان با همایش روز عکس تاریخی  برگزار گردید.

موسسه تاریخ معاصر ضمن همکاری های فراوان، از ۲۳ آذر ۴۵ عکس تاریخی خود را در سایت این موسسه به نمایش گذاشت .

۴۵ قطعه  عکس‌ متنوع ،با موضوعات تصاویر پرسنلی و دسته ‌جمعی شاهان و برخی از رجال( از دوره ناصری تا پهلوی اول) ، برگزاری مراسم به مناسب ‌های مختلف که برخی منحصر به فرد می ‌باشند( و مسئله مورد توجه در این عکس ‌ها دستخط صاحبان عکس به صورت توضیحاتی روی آن درج شده)، تزئینات و حالت قرار گرفتن افراد در مقابل دوربین عکاسی ...از جاذبه‌های آن می ‌باشد .

 همچنین آقای رضا فراستی ، مدير اطلاع رساني و سرپرست امور اجرايي معاونت پژوهش  این موسسه، در برنامه ی نشست روز سه شنبه ۲۶ آذر در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی در ارتباط با "آرشیو آن موسسه و راهکارهای تازه برای ساماندهی آرشیو های عکس " سخنانی ایراد نمودند و  روز چهارشنبه ۲۷ آذر نیز ، در سالن کنفرانس ساختمان گنجینه اسناد ملی ایران مدیریت نشست تخصصی آرشیو داران و متخصصین و دست اندرکاران عکس های تاریخی را به عهده داشتند و سخنانی بیان نمودند .

با مشارکت و میزبانی پژوهشکده مرکز اسناد ملی ،به مدیریت آقای دکتر مرادی نیا و معاونت آقای دکتر سادات نشست تخصصی آرشیوداران خصوصی و دولتی  در این مرکز اجرا شد. این مراسم با  سخنرانی آقای رضا فراستی از موسسه تاریخ معاصر آغاز شده که به بیان مسائل عمده و مشترک آرشیو های عکس و لزوم هم آیی متخصصین و دست اندرکاران آرشیو های عکس برای رد و بدل کردن اطلاعات و همکاری های بینا آرشیوی پرداخت . پس از آن    آقای کامران نجف زاده از انجمن مجموعه داران، موضوع "مقدمه ای بر شناسایی و حفاظت عکسهای تاریخی"  :  خلاصه ای از تاریخ عکاسی ایران در قرن نوزدهم- روش های دیدن و مشاهده عکس جهت شناسایی آن - توضیح در رابطه با لایه های تشکیل دهنده عکس -تکنیک های مختلف انواع چاپ عکس -عوامل مؤثر بر صدمات و تخریب عکسها- دمای مناسب اتاق نگهداری آرشیو عکس - نمونه بسته بندی جهت نگهداری در دمای زیر صفر درجه  ، سخنانی همراه با نمایش تصویر ارائه داد که   با استقبال خوب حاضران در نشست، روبرو شد . آقای دکتر داوود صادق سا ،استاد شیمی دانشگاه و همکار در نسخه برداری های چند سال اخیر کاخ گلستان ، سخنانی در ارتباط با" توجه ویژه به مشکلات اسکنر ها در نسخه برداری از نسخ و عکس های قدیمی" و راه های علمی تر و کم خطر تر تهیه نسخ پشتیبان بیان کردند . آقای سید جواد هستی، از پیشگامان ساماندهی آرشیو آلبوم ها و شیشه های عکس موجود در کاخ گلستان نیز ،از نحوه ی کار ساماندهی بیست ساله ی آن مرکز سخنانی برای حاضرین گفتند . و نشست با گفتگوهای بین متخصصین ادامه  یافت و آقای دکتر عزیزی معاونت سازمان اسناد نیز در این نشست حاضر بودند و استقبال خوبی برای ادامه ی این نشست ها شد  .

۷- موزه عکس خانه شهر   عکس از سوریوگین به مناسبت هشتادمین سالگرد مرگ او . همراه با نشست تخصصی ساعت  دو تا هفت روز دوشنبه ۲۵ آذر تا ۱۹ دی  به مناسبت روز عکس تاریخی برگزار می شود .پس از آن  نمایشگاه عکس های کامران عدل در موزه عکسخانه شهر با نام "۶۰ سال سرعت" به مناسبت روز عکس تاریخی ایران از ۱۹ دی تا ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ . ۱۲ قطعه عکس ۵۰ در ۷۰ از عکس های دهه چهل کامران عدل  

  انجمن مجموعه داران –کمیته تخصصی عکسهای تاریخی در این هفته ،دو نمایشگاه عکس اصل از دوران قاجار ، برگزار نمود . اولین نمایشگاه ، روز سه شنبه ۲۶ آذر در  سالن مرکزی سازمان میراث فرهنگی و، صنایع دستی و گردشگری در خیابان آزادی و چهارشنبه ۲۷ آذر در  لابی ورودی ساختمان گنجینه مرکز اسناد ملی در بزرگراه حقانی به نمایش درآمد .

گزارش نشست برگزار شده در روز ۲۶ آذر سال۱۳۹۲ در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی

نشست روز سه شنبه ۲۶ آذر در سالن اجتماعات میراث فرهنگی در دو بخش بود بخش اول که با خوش آمد گویی معاون روابط عمومی میراث فرهنگی آقای دکتر عارف نیا شروع و با سخنان آقای دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز اسناد و دیپلماسی ادامه یافت و با سخنان آقای مهندس بهشتی مشاور مدیر کل میراث فرهنگی در رابطه با نقش عکس های تاریخ و لزوم توجه به آنها پیش رفت و با حضور و سخنرانی صمیمانه و خوب آقای مسجد جامعی رئیس محترم شورای شهر تهران ، رو نمایی از کتاب تازه چاپ شده ی تهران قدیم آقای دکتر  سمسار  و اهدای لوح های تقدیر به پیشکسوتان تاریخ عکاسی ایران آقایان دکتر سمسار ، دکتر ستاری، آقای سید جواد هستی و آقای ملک عراقی و خانم نسرین ترابی پایان یافت . پس از پذیرایی و استراحت بخش دوم که نشست تخصصی تاریخ عکاسی بود با حضور متخصصین و سخنرانی خوب آقای فراستی مدير اطلاع رساني و سرپرست امور اجرايي معاونت پژوهش  موسسه تاریخ معاصر در ارتباط با آرشیو آن موسسه شروع شد . ایشان طی بیاناتی از ثبت ملی آن آرشیو و امکانات و شرایط ارتباط با پژوهشگران و استقبال آن موسسه از طرح های پژوهشی گفتند و از همه ی دست اندرکاران خواستند تا به هم اندیشی و پیشبرد مسایل مربوط به عکسهای تاریخی به پردازند . پس از ایشان آقای مهندس لطفی رئیس انجمن ملی مجموعه داران و مشکلات مجموعه داری سخنانی ایراد نمودند . و با گفتگوی  بین متخصصین مراسم پایان یافت . لازم به ذکر است که عکس های قدیمی انجمن مجموعه داران در ویترین هایی در راهروی ورودی به نمایش گذاشته شده بود و همچنین کارت پستال یادگاری به مناسبت این روز توسط انجمن مجموعه داران چاپ شده بود که میان مدعوین توزیع شد . شایان ذکر است در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از عکس های تاریخی و کتب و نشریات وزارت امور خارجه نیز برگزار شده بود . عکس های متعلق به مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه از جمله پر بازدید ترین بخش های نمایشگاه بود . همچنین اداره نشر وزارت امور خارجه با ارائه تعدادی از کتب منتخب خود در این مراسم شرکت فعال و موثر داشت.

کارگروه "پژوهش در تاریخ عکاسی ایران " با همه ی مشکلاتی که بود به همت همکاران خوب و تلاشگر در سازما ن ها و نهادهای مختلف از جمله موسسه تاریخ معاصر، موزه عکسخانه ی شهر  تهران ،مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه  ، پژوهشکده مرکز اسناد ملی ایران ،  انجمن مجموعه داران ، سازمان کتابخانه ها و مراکز اسناد آستان قدس رضوی ، معاونت روابط عمومی سازمان حفظ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، مجله عکس کاری عظیم را در شکلی کوچک ارائه دهد . و صمیمانه بر این باور است  که :دبیرخانه دائمی عکس تاریخی در یکی از سازمان های ذیربط تشکیل شود و  " روز عکس تاریخی ایران " به تقویم ملی راه یابد،  شاید با برگزاری سالانه این روز ، بهانه ای برای جمع شدن متخصصین و دست اندرکاران عکس های تاریخ باشد ،  برای با هم نشستن ، گفتگو و هم اندیشی، در ارتباط با تازه ترین شیوه های کاری و ... همچنین، دستیابی به نظام ملی فهرست نویسی عکس های تاریخی و راهکارهای ارائه ی مستقیم و راحت منابع عکسی ،به پژوهشگران و خواستاران این حوزه . همچنین ارائه ی منابع علمی مورد نیاز در این زمینه و توجه ویژه به آرشیو های عکس تاریخی ایران در مراکز مختلف آرشیوی و در ادامه ی کارهای تحقیقاتی؛ رسیدن  به اطلس تصویری تاریخی  کشور، در ۱۷۱ سال گذشته   .

۸- در سال ۱۳۹۳ که این جانب در مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی در حال انجام پروژه ی ساماندهی عکس های این مرکز بودم ،به همت معاونت پژوهشی وزارت خارجه جناب آقای دامن پاک  و ریاست این مرکز جناب آقای خاکپور مراسمی در سالن مجامع مرکز آموزش و پژوهش های وزارت خارجه در ۲۵ آذر به این مناسبت انجام شد.  آقای دکتر سعید آبادی و جناب آقا ی سرمدی ،آقای دامن پاک ،آقای محمد بهشتی ،آقای اکبر عالمی در ارتباط با نقش اسنادی عکس سخنرانی هایی کردند. و در انتها نمایشگاه عکس های نویافته ی این مرکز به همراه مجموعه عکس نفیس  تا به حال دیده نشده دوره ی قاجار موزه  عکسخانه شهر ، برای اولین بار به نمایش گذاشته شد.

 

جدول برنامه ها

 

سال موضوع پوستر مکان
۱۳۸۶

پیش همایش عکس تاریخی و نمایشگاه های عکس و کتاب 

12

کتابخانه ملی ایران
موزه عکسخانه شهر
کاخ گلستان 

۱۳۸۷ عکس های دهه ۲۰ تا ۳۰ حرم حضرت عبدالعظیم آرشیو حرم عبدالعظیم 11

موزه عکسخانه شهر

۱۳۸۸ ۱۴ عکاس دوره قاجار 10 موزه عکسخانه شهر
۱۳۸۹ درآیگاه خورشید حکایتی تصویری از وادی طوس سی عکس از مشهد قدیم از مجموعه نسرین ترابی 9 موزه عکسخانه شهر
۱۳۹۰ نمایشگاه مشاهیر قاجار عکس های آنتوان سوریوگین از مجموعه شهرام و اشکان امینیان 8 موزه عکسخانه شهر
۱۳۹۱ منتخبی از عکس های گل محمد جامجو 7 موزه عکسخانه شهر 
۱۳۹۲ هفته ی عکس تاریخی 

6

5

4

موزه عکسخانه شهر
سازمان میراث فرهنگی
سازمان اسناد ملی ایران

۱۳۹۳ سخنرانی و نمایشگاه 

3

2

1

مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی